Evde Doğal Saç Bakımı Nasıl Yapılır ?

Evde Saç Bakım Yöntemleri
Saç dökülmesi artık herkesin ortak sorunu hale geldi. Saç dökülmeleri  öyle arttı ki çocuklarda bile görüyoruz. Bunun sebeplerine gelirsek uykusuzluk, vitaminsizlik, kansızlık, yanlış bakım, hatalı kimyasal şampuanlar  hatta saç toplama ve tarama yöntemine kadar sebepler sıralayabiliriz. Saç dökülmesi yaşayan kişinin en başta yapması gereken doktora gidip kan değerlerine baktırması gerekmektedir. Kan değerlerine göre başlanılan tedaviyle saç dökülmesinin azaldığını duymaktayız. Sağlık sorunu yaşayan kişiler kan hapları, demir hapları, kan iğneleri  gibi tedavilerini doktor kontrolünde 6 ay devam ettiklerinde çok iyi sonuç almaktalar.
Doktora gittiniz ve kan değerlerinizden kaynaklı olmadığını öğrendiğiniz tüm saç dökülmeleri sizden kaynaklıdır.  İlk bilmeniz gereken şey gün içinde saçlarınızın hava alması gerektiğidir. Yatarken kesinlikle saçlarınızı toplamayın çünkü saç dipleriniz siz farkında olmadan yıpranıyor ve dökülmeye sebep oluyor.  Banyoda kullandığınız şampuanda  çok önemli. Piyasada o kadar çok kimyasal şampuanlar, saç bakım kremleri  var ki hangisi iyi hangisi kötü ayırt edemiyoruz. Şampuan seçiminde son 2 yıldır tuzsuz şampuanı duymaktayız. Tuzsuz şampuan kimyasal kullanımını en az seviyeye indiriyor ve saça gerekli minerali sağlıyor. Diğer şampuanlar gibi saçın yapısını bozmuyor. Tuzsuz şampuan alırken kesinlikle eczaneden almanızı öneriyoruz. Tuzsuz şampuanlarda fiyat aralığı 15-35tl arasındadır. Tuzsuz şampuan kullanan kişilerin saç kremine gerek duymadıkları da tespitlerimiz arasında. Saç dökülmesinde diğer etkili  sebebimiz saç kurutma yöntemleridir. Banyo sonrası saçınızı kuruturken  saç kurutma makinasıyla saç diplerinizi kurutmaya çalışmayın. Saç  kuruturken saçlar dipten değil saç uçlarından kurutulmaya başlanmalıdır. Kesinlikle saç diplerinizi yoğun sıcaklığa maruz bırakmayın.
Saçlarınızı tararken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise saçınızın nemli olmasıdır. Saç asla kuru haldeyken taranmaz. Eğer tararsanız saçlarınızı kırar ve hızla dökülmesine sebep olursunuz.  Tarak seçiminde ise tahta tarak seçmenizi öneririz. Tahta tarak fiyatları piyasada 5tlden başlamaktadır.
Saçlarınızın dökülmesini hafifleten bitkisel en etkili çözüm leylaktır.  Aktardan kolayca leylak temin edebilirsiniz. 500ml suya 6 -7 leylak ekleyin ve kaynatın.  Kaynayan suyu süzüp saçlarınızı onunla durulayın. Haftada 3 kez uyguladığınızda  saç dökülmenizin azaldığını ve kepeklerinizi yok ettiği göreceksiniz.
Son olarak sizler için evde kolayca hazırlayacağınız ve haftada 2 kez uyguladığınızda  harika sonuç alacağınız bir saç bakım maskesi  tarifi veriyoruz.
·         2 yumurta sarısı
·         Yarım çay bardağı zeytinyağı
·         1 çay kaşığı badem yağı
Bir kapta hepsini karıştırıp banyo öncesi saç diplerinizden başlayarak uygulayın. En az 45 dakika bekletin. Daha sonra yıkayın.

“Evde Doğal Saç Bakımı Nasıl Yapılır ?” için bir yorum

Bir cevap yazın