Bellapais Barış Manastırı Tanıtım

Bellapais Barış Manastırı

Kıbrıs Girne’de bulunan Bellpais Manastrı Fransızca anlamıyla ‘Barış Manastı ya da görevlilerin giydikleri beyaz kıyafetlerden dolayı Beyaz Manastır adıyla da bilinmektedir.
Millattan sonra 1158-1205 tarihleri arasında inşa edilen Fransız Kralı III. Hugh döneminde son şeklini alan manastır Lüzinyan dönemi v gotik mimarinin en güzel örneklerinden birdir. Anca 1373 yılından sonra Ceneviz akınları başlamış, manastır yağmalanmış Venedik döneminin sonlarına doğruda manastır idaresi bozulmuş, papazların evliliği hatta birden fazla evlilik yapmaları manastıra olan ilginin azalmasına sebep olmuştur. Adanın Osmanlılar tarafıdan alınması itibariylede 1570 yılından sonra kapatılmıştır.
Manastırın avlu kısmında kilise yer almatadır. Avluda yer alan bu kilise manstırın en ski yapısıdır. Ön avludan sonra etrafı 18 kemerle çevrili orta avluya varılır. Orta avluda ise Roma Dönemi’ne ait üst üste yerleştirilmiş iki lahit bulunmaktadır. Orta avluda yemek salonuna girişi sağlayan ana giriş kapısı yer almaktadır. Kapının mermeri üzerinde Kıbrıs, Kudüs ve Lüzinyan armalar kazınmıştır. 100 metre yüksekliğinde bir kayalık üzerine inşa edilmiş yemek odasının kuzey duvarında vaiz minberi bulunmaktadır. Minbere duvarın içine yapılmış bir merdivenle çıkılmaktadır. Salonun doğu duvarının üst başında aydınlatmak amacıyla ypılmış gül şekilli bir pencere yer almaktadır. Yemek salonunun batı duvarında bulunan merdivenler ambar odalarına ulaşmaktadır. Restore edilen ambar odaları günümüzde özel sergilere ev sahipliği yapmaktadır.

Manastırın sağ kısmında ise dönemin yatakhanesi olan yeri görecekiniz ancak günümüze kalmaya bu yatakhanenin duvar dolaplar halen görülebilmektedir. Manastırın ikinci katına kilisenin duvarında bulunan merdivenlerle çıkılmaktadır. Burada dönemin hazine odası vardır. Buradaki duvarlara oyulmuş diktörtgen şekilli olaplar orjinalliğini halen korumaktadır.

Beşparmak dağları arasında bir kayanın üzerine yapılan bu manastır günümüzde birçok konsere, davete, kokteyl düğünlere ev sahipliği yapmakadır. Bu gotik mimarinin nadir örneklerinden biri olan manastırı ziyaret ettikten sonra yanında bulunan restoranda deniz ve şehir manzarasında yemek yemeyi unutmayın. Aynı zamada Kıbrıs’ın dondurma markası Mardo’nun enfes dondurmalarını da bu restaronda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın